Anasayfa / Ekoloji/Hayvan Özgürlüğü / Eskişehir’deki Katliam ve İşkence Odaklarına

Eskişehir’deki Katliam ve İşkence Odaklarına

Hatırlatmakta fayda görüyoruz ki Büyükşehir Belediyesine bağlı olan Tepebaşı Belediyesi her belediyeden beklenildiği gibi yaklaşık 2 sene önce sokak hayvanlarını katledip toplu mezarlara gömmüştü. Eskişehir Anarşi İnisiyatifi aracılığıyla bu katliam ortaya çıkarılmış, Eskişehir halkıyla beraber gerekli eylemliliklerde ve uyarılarda bulunulmasına karşın iktidarın şaşırtmayan paranoyak tavırlarını bu eylmliliklere dahil olanlara yöneltilen suçlamalarla tekrardan görmüş olduk.

Hayvan katliamının nasıl üstü örtülebilir ve nasıl gizlenilir konusuna hakim olan Tepebaşı Belediyesi’nden devralan ve yöntemler bulan Büyükşehir Belediyesi HAYVAN HAPİSHANESİ açmıştır. Daha açılmadan yaşanan hayvan ölümlerine, halkın tepkilerine rağmen ‘üstün demokrat’ tavrını korumaya devam etmiş ve edecek gibi görünmektedir.

Bugün ise Koati hayvanının acı çektiği işkence görüntüleri basına ve sosyal medyaya yansımıştır. Kamuoyuna yapılan açıklamada videonun farklı yorumlandığı gibi absürd bir ifadeye başvurulmuş çekilen acı ve işkence her zamanki iktidar mentalitesiyle görmezden gelinmiş, üstü örtülmeye çalışılmıştır. “Doğal yaşam cennet, hayvanat bahçesi cehennem değildir.” diyen Yılmaz Büyükerşen, doğal yaşamda ölümün de, yaşamın da insan elinden gelmediğini göremeyecek kadar türcüdür. ‘Cehennem değildir’ tasviriyle öldürmeseler de, işkenceyi hoş göreceklerini gayet güzel anlatıyorlardı aslında açılış konuşmalarında.

Durmaksızın yaşama ve canlılara müdahaleler kenti insanlara ve hayvanlara zindan etmiş; bu zindanın gardiyanı modern insan ise kentin betonunu, kafesini, müdürünü ve hatta elektrikli telleri ‘doğal yaşamın parçası’ olarak görme hastalığına tutulmuştur. Masalardan midelere, sirklere, müzelere, hayvanat hapishanelerine; insan eliyle oluşturulan her şey insanın doğaya yabancılaşmasını tekrar tekrar tescillemektedir. Bu yabancılaşma insanlığın ve doğanın tüm zenginliğini yok etmekte, yaşamı beton parçalarına ve kafeslere indirgemektedir. Özgürlük ise, tam güvenlikli kafeslerle kıyaslanamaz!

BİZİM SÖZÜMÜZ,
Her katliamda dile getirdiğimiz gibi ölüm değil, yaşamdır / ölümü değil yaşamı savunmaktır. Bu minvalde sürdürdüğümüz mücadelemiz katliamı sürdüren iktidarlara ve gene onun koltuğunu kapmak için yarışan sözde özgürlükçü muhalefetlerine de karşıdır. Seçiminiz, koltuklarınız ve otoriter itibarlarınız acı çeken herhangi bir canlının yanında bir hiçtir. Coğrafyalara ve iklimlere göre değişen hayvan çeşitliliğini bir araya, bir şehre toplamak ne hayvanseverlikle, ne de halka hizmet ile açıklanabilir.Bu durum ancak düpedüz bir akıl tutulması ile açıklanabilir.
Başta Eskişehir halkı olmak üzre, bu zulme karşı susmayacak herkese çağrımız şudur: parti çekişmelerinin yanında değil, yaşamın, hayvanın ve insanın özgürlük savunuculuğuyla birlikte olalım!

ESKİŞEHİR ANARŞİ İNİSİYATİFİ

Powered by moviekillers.com