Anasayfa / Bildiriler / Osman Evcan’la Dayanışma Eylemi / Ankara Anarşi İnisiyatifi

Osman Evcan’la Dayanışma Eylemi / Ankara Anarşi İnisiyatifi

“Yakın geçmişte yine bu coğrafya Kürt halk hareketinden 483 tutsak 67 gün diye devam edicek. Ve açlık grevinin 31.günü…

Gülü çiğdemi filan bırak
Sardunyayı karidesi filan bırak
Acıyı ve ölümleri bırak
Oy pusulalarını ve seçimleri bırak
Evet
Seçimleri özellikle bırak
Çünkü açlık çoğunluktadır…

Eski Kelt hikayeleri haksızlık yapan zenginin kapısının eşiğinde kendisini aç bırakan insanları anlatır.

İnsan merak eder,insan kendini neden aç bırakır? Haksızlık karşısında neden susmaz? Ölümün geleceğini bile bile neden isyan eder? Bu hikayeler sürüp giderken açlık bugün bile direnmenin bir şeklidir.

Bedenini ölüme yatırarak direnenler hep oldu. Bobby Sands ile simgeleşen bu duruş bugün hala devam etmekte.

2006 ve 2012 Mayıs’ında Atina ve İstanbul da Anarşist tutsaklar açlık grevleri ile iktidara direniş olmak için hapishanelerden seslerini yükselttiler. Kostas Sakkas Egenin karşı kıyısından isyan diye bağırırken Mehmet Tarhan ve İnan Süver bu coğrafyada direnişi büyüten isimler oldu.

Yakın geçmişte yine bu coğrafyada 483 tutsak 67 gün süresiz,dönüşümsüz açlık grevleri ile bedenlerini ölüme yatırdılar. Bugün ise vegan anarşist tutsak Osman Evcan 2.kez açlık grevinde. Yasadışı örgüt üyeliği suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Evcan daha once de vegan yemek talebiyle açlık grevi yapmıştı. 92 yılından beri tutsak olan Evcan, bulunduğu 3 kişilik hücreden zorla çıkarılarak tek kişilik hücreye konulmuştur. Hiçbiraçıklama yapılmadan kendisine uygulanan şiddeti protesto etmek için tekrar açlık grevine başlamıştır. Bugün ise açlık grevinin 29.günü.

Direniş ise bugün bizler için Berkin’in sapanında Ethem’in kalkanında ve Osman’ın açlık grevinde devam ediyor.

Biz anarşistler Osman Evcan’ın direnişini selamlıyor ve nerede bir barikat varsa iktidara olan öfkemizi orada kusacağımıza söz veriyoruz.

Dayanışmayla.

Yaşasın isyan, yaşasın devrim, yaşasın Anarşi!”

ANKARA ANARŞİ İNİSİYATİFİ

ÖNEMLİ BİR NOT: Ailesinden ve yakınlarından aldığımız bilgiye göre Osman Evcan açlık grevini 16. gününde sonlandırdı. Osman’ın yakını olan bir arkadaşımızın bize gönderdiği mesajdan bir bölüm paylaşıyoruz:

“Osman’nın bafra’daki odasına tecavüz edildiğinde başladığı açlık grevi konusunda konuşuyorduk asiye ile sürekli. kardeşinin bana verdiği bilgiye göre osman açlık grevini 16. gününde sonlandırdı. kardeşinin infaz hakimliğine ve diğer ilgili kurumlara müracaatında osman’ın koğuşundan zorla alınıp hücreye konmasından hakimliğe bilgi verilmediği ortaya çıkmış. yani bafra cezaevinin keyfi bir uygulamaya gittiğini öğrendiklerini aktardı. yeni atadıkları avukat aracılığı ile yapılan girişimle tecritin kaldırılıp osman’ın da koğuşa alındığı bilgisini verdi bana. yeni koğuşu A- 23 olmuş. kardeşi birçok kuruma osman’nın durumu ile ilgili şikayet ve bilgi içeren dilekçeler yollamış. ayrıca osman’ın eski koğuş arkadaşı sadık da osman’a destek amaçlı başlattığı açlık grevini sonlandırmış. osman’a yapılan bu şiddet hareketinin nedenleri hakkında fazla bir bilgim yok ama benim tahminim osman bafra cezaevi tarafından sevilmiyor ve yalnız bırakılmaya çalışılıyor. sürekli sorunlu koğuş arkadaşları veriliyor bir ara da vegan yemek vermeyi kesmişlerdi. son koğuş baskını ve hücre cezasının nedeni ise benim tahminim sadık’la ilgili. sadık aksu eski koğuş arkadaşı bilirsin. o da vegan olmuştu ve iyi dostlar osman ile. sadık şimdi silifke’de ve ayağında bir sorun var ve ameliyat edilmesi gerekiyor ama sağlık durumu ile ilgili engellemeler yaşanıyor. osman bu durumu öğrenip bakanlığa, infaz hakimliğine, silifke cezaevine şikayet dillekçesi yazmış. bunun üzerine osman hücreye atılmış olabilir.

Powered by moviekillers.com