Anasayfa / Eylemler / 10 Ekim’de Hayatını Kaybedenler Anıldı (Ankara)

10 Ekim’de Hayatını Kaybedenler Anıldı (Ankara)

10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler katliamın 2.yılında Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı.

8 Ekim günü Anarşistler olarak 2 yıl önce Ankara Garı’ndaki katliamda kaybettiğimiz dostumuz, yoldaşımız, ağabeyimiz Ali Kitapçı’yı mezarı başında bir kez daha saygıyla, hasretle ve yüreğimizde ve sıkılı yumruklarımızda biriken anarşist ve devrimci öfkemizle andık.

Mezarlık alandaki anma, saygı duruşu ve 102 canın isimlerinin anılmasıyla başladı. Sonrasında 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği adına İlhan Saylan,Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut hayatını kaybedenleri anarken, onlardan bize kalan mücadeleyi yükseltmenin ve davaların takipçisi olmanın önemine vurgu yaptılar.

Daha sonra Karşıyaka’da defnedilen İdil Güney, Korkmaz Tedik, Ali Kitapçı, Uygar Coşgun ve Sevgi Öztekin mezarları başında anıldılar.

Yoldaşımız Ali Kitapçı’nın mezarı başında eşi, yoldaşı,  yol arkadaşı Sevgili Emel “Artık gözyaşı dökmüyoruz. Gözyaşlarımızın altında öfkemi akıyor”diyerek sözlerini şöyle sürdürdü : “Biz biliyoruz bugünlerde devletin içerisinde çeteleşmiş bir grup bu katliamı gerçekleştirmiştir ve ölü sayısının artması için elinden geleni yapmıştır. Bunu ileride göreceğiz ! Nasıl Hrant Dink’i öldürenler bunca zaman sonra ortaya döküldülerse 10 Ekim katliamını yapanlarda ortaya çıkacaklardır. Bugün bir arkadaşımız”onlar ekmeğimize kan sürdüler” demişti. Ben de şunu demek istiyorum,onlar kendi ekmeklerine kan sürdüler ama bizim ekmeklerimiz tertemiz. Çünkü bu ülkenin insanları acı çekmesin diye üzerimize düşeni yapmak zorundaydık ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Emel Kitapçı’nın ardından Ali’nin sendika arkadaşı BTS Ankara Şube Başkanı İsmail Özdemir’in konuşmasının ardından diğer mezarları ziyarete devam edildi.

Powered by moviekillers.com