Anasayfa / Dosyalar / Sokak Akademisi’den Anarko-Sendikalizm dersi

Sokak Akademisi’den Anarko-Sendikalizm dersi

KHKlarla ihraç edilen akademisyenlerin oluşturduğu Sokak Akademisi 2017/2018 yılının ilk dersini,10 Ekim Katliamı’nda yitirdiğimiz Anarşist,Anarko-Sendikalist yoldaşımız Ali Kitapçı’nın adıyla açılan parkta,Odtü Sosyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Recep Akgün’ün “Anarko-Sendikalizm”sunumuyla gerçekleştirdi. Havanın yağışlı olmasına rağmen ders büyük ilgi gördü.

Akgün,konunun zor olduğuna ve sürenin kısa olmasına vurgu yaparak anlatımına ,-Anarko-Sendikalizmi Anarşizmin içerisinde konumlandırarak-mücadelenin tarihsel süreciyle başladı.
Daha sonra Avrupa’daki sendikal mücadele örnekleriyle devam eden ders,bu topraklardan tanıdığımız Anarko-Sendikalizm mücadelesini bıkmadan,usanmadan,tüm zorluklarına rağmen kendi bulunduğu her ortamda anlatmaya,yaşatmaya çalışan Ali Kitapçı’nın mücadeleye bakışıyla devam etti.
Sevgili Ali’nin eşi,yoldaşı,mücadele arkadaşı Emel Kitapçı,Ali’yi ve onun sendikal mücadelesini anlatmasının istenmesiyle söz aldı.

Emel,bu dersin Ali Kitapçı özelinde,10 Ekim Katliamı’nda katledilen 101 can’ın anısına düzenlendiğini söyleyerek şöyle devam etti : “Ali Kitapçı Kesk’e bağlı BTS de örgütlü bir kamu emekçisiydi. Ali,Türkiye’de bir ilkti çünkü Anarşizmi kamu çalışanları içerisinde anlatmaya çalışan,varolan sendikal mücadelesinde de Anarşiyi,Anarko-Sendikalizmi anlatmaya,bunu yaşamaya yaşatmaya çalışan,mücadelesini onunla bütünleştiren biriydi. Ali’nin en büyük hayali,içinde farklı iş kollarından emekçilerin bulunduğu,işçilerin,memurların,öğrencilerin,toplumun ezilen kesiminin olduğu farklı bir Anarşist yapılanmaydı. Onun mirasını biz devraldık” sözleriyle devam etti.

Ders,soru-cevaplarla,Ali’nin Anarşist,Anarko-Sendikalist mücadelesinin anılmasıyla sona erdi.

Powered by moviekillers.com