Anasayfa / Dayanışma / İstanbul Anarşi İnisiyatifi: ‘Leyla’nın ardından’

İstanbul Anarşi İnisiyatifi: ‘Leyla’nın ardından’

Leyla’nın zaferi müjdeleyen parmaklarının ardında beliren gülümsemeyi hafızalarımızdan istesek de çıkaramayız artık. İsmini daha önce bilmiyor olsak da Leyla’nın, o gülümsemenin ardında yatanı, görenin benliğine nüfuz ettirdiği için, kimsenin unutmasına imkân bırakmamıştır. Bütün yaşamımız boyunca, her günün her saniyesinde yanımızda duracak bir biçimde, toprağa serpilen tohum misali dağıtmıştır bizlere. Bunu bilerek de yapmamış olmasını bilmek de yaşam hikâyemize ayrı bir iz bırakacaktır.

Boşa kaldırılmamıştır o kollar. Hiç boşuna değildir o yüzünde beliren koskocaman gülümseme. Buna sebep olan dolu dolu bir yürektir. Leyla’nın yüreği, kendinde tutamayıp taştığı içindir bizde yer edinmesi. Taşarken çıkışını gülümseme olmayı denemiş, yetmemiştir. Barışı müjdeleyen zafer olmayı denemiş yine de yetmemiştir, tek bedende olmaya sığmadığı o kadar bellidir ki. İşte burada farkında olmadan etrafındaki herkese, tanıdığına, şimdilerde tanımadığına serpiştirmiştir. Herhangi kimseye ne az ne de çok. Adilce ve çokça pay etmiştir.

Kürdistan’da, devlete taş atan her çocuğun yüreği kendine hastır. Her çocuğun kendi toprağı üzerinde taş atan arkadaşından bir yürek almışlığı mutlaka vardır. Kendi yüreğiyle harmanlayarak özgünlüğünü burada yakalar. İşgalcilere karşı direnen ve savaşan halklarla teması buradan kurar. Leyla; tank paletli, uzun namlulu işgalci, top seslerini her gün evinin çatısını uçurmaya kalkışırken, çocukluğunda gözü pek bir şekilde, taş olup karşı durdurarak büyütmüştür yüreğini. Bundan ötürü o yürek tek olmaktan çıkmıştır, kendinden bir şey göstermiştir. Biricikliğinin ortadan kaldırmıştır. Bu yüzden kendinde olanı herkesle bütünleştirmiştir. Ödünç almadığı gibi ödünç de vermemiştir kimselere; bunu bilmeden kolayca yapmış olması doğduğu toprağın derinliğinden gelmiştir.

Dolayısıyla, öfke, gözyaşının önüne geçmiştir. Dolayısıyla, kimileri gülümsemeyi yeryüzüne dağıtmak için yitirirken canını; kimileri, zaferle gelen barışı yok etmek için can almakta beis görmez. Leyla’nın düşü, Paramazların düşleriyle buluşmuştur bugün. Düş, Rojava’nın Kobanê’sinde yaşama çoktan dönüşmüştür. Şimdi başka memleketlerin başka Kobanê’sinde.

Artık, Kobanê’de de değildir hiçbir şekilde Kürdistan’ın sınırları dâhilinde değildir Leyla. Gidip gitmediği bütün toprak parçalarının üzerindeki halklar zulüm karşısında, Leylalardan aldığı bir parçayla beraber, düşmanın alnına isabeti alırken taşını, hedefini daha fazla bulacaktır.

LEYLA’NIN ARKADAŞLARI

Powered by moviekillers.com