Anasayfa / Antifa / “Sevgili Toplum” -İstanbul Anarşi İnisiyatifi

“Sevgili Toplum” -İstanbul Anarşi İnisiyatifi

Bir hafta önce, devletlerin tarihinde sayamayacağımız ve yazamayacağımız kadar çok olan katliamlardan birini daha yaşadık sevgili toplum. Bu gün bize yakın bir nostalji gibi gelen 90’ların sonuna doğru doğan çocuklar öldü. Arkadaşlarımızdı, yoldaşlarımızdı hepsi. Şimdi sen “orada ne işleri vardı?! diyerek, “kendileri yüzünden oldu.” demeye getiriyorsun ya sevgili toplum… işte sen bir kere daha ve belki de her zamankinden daha kalleşçe halt ediyorsun. Ağır mı geldi? Şöyle söyleyelim o zaman; bir kere daha ve belki de her zamankinden daha kalleşçe bok yiyiyorsun. Çünkü bütün bunlar senin yüzünden sevgili toplum.

Sen, on yaşında bir çocuğun ölümüne üzülmek için ailesinin hangi din ve etnik kökenden olduğunu öğrenmeyi bekleyecek kadar kalpsiz olduğun için; on dört yaşında bir kız çocuğu, yaşı kadar insanın tecavüzüne uğrarken gözlerini başka tarafa çevirecek kadar iki yüzlü olduğun için; on beş yaşında bir çocuğun katilinin peşine düşen devrimcinin mezarına beton döktürecek kadar iktidar sevici olduğun için; minarelerinin boyuyla övünüp, cem evlerini taşlayacak kadar hakiki inanç sahibi olduğun için; bin yıldır yıkandığı dereleri savunurken bir halk, havuzlu villalarda keyif çatanların dilini konuşacak kadar düşkün olduğun için; sana dokuna kadar katil değilmiş gibi davrandığın polisten tokadı yiyince, askerden medet umacak kadar katil sevici olduğun için; kimsesiz ermeni çocukların harcını elleriyle kardığı yuvalarına rant eli uzanırken, bıyık altından gülecek kadar hayasız olduğun için; havasını solumadığın, suyunu içmediğin köyleri kendi mülkün bilecek ve o köyler yandıkça, yaz günü için soğuyacak kadar arsız olduğun için; katledilen madencilerin ciğeri yanmış kardeşlerine atılan tekme yüzünden tozlanan ayakkabıları yalayarak parlatacak kadar aşağılık olduğun için; tecavüze uğrayan kız çocuğunda rıza, tecavüze uğrayan kadında sallanan kuyruk arayacak kadar alçak olduğun için; AVM inşaatlarında, tersanelerde, merdiven altı atölyelerinde, mevsimlik işçilerin taşındığı traktörlerde katledilen emekçilerin kanı üzerine dikilen bin odalı saraylarda oynanan savaş oyunlarını, dizi izler gibi izlediğin ve her bölümünü heyecanla ve hevesle anlatacak kadar zevk sahibi olduğun için; katledilen kadınlar, eşcinseller, köpekler, ağaçlar, çocuklar, gençler ve daha niceleri karşısında hep “haklı” bir sebep arayacak kadar “devlet” olduğun için. İşte daha nice bokun, pisliğin yüzünden sevgili toplum. Yalanın, riyan, iki yüzlülüğün, seni bir arada tutan sahtekar değerlerin ve devleti var eden harcın yüzünden tüm bu yaşananlar sevgili toplum. Ve her yaptığını yazmaya kalksak, emin ol; buna tarih yetmez sevgili toplum.

Şunu da açıkça belirtelim ki sevgili toplum; devletle ne kadar kavgalıysak, onu var eden seninle de kavgalıyız. Tecavüzcüyü, katili, yoksuldan çalan hırsızı anlamaya çalıştıkça sen, biz seni anlamakla hiç uğraşmayacağız. Ve senin ağzından köpükler saçırtan çıkarcı değerlerin tümüyle yok olana kadar sürecek bu kavga sevgili toplum.

Sen yalancının, katilin, savaş tüccarlarının peşinden koşup alkış tutarken; Kürdistan, Gazi, Suruç yanıyor sevgili toplum. İstanbul’dan Şırnak’a, Eskişehir’den Kobane’ye, Gazi’den Gezi’ye, Selanik’ten Meksika’ya kadar tüm direnişler buluşacak ve tüm devletler yıkılacak. Bunu da bir kenara yaz sevgili toplum.

İSTANBUL ANARŞİ İNİSİYATİFİ

Powered by moviekillers.com