Anasayfa / Köşe Yazıları / Yeryüzünün umudu devletsiz halklar (İstanbul Anarşi İnisiyatifi)

Yeryüzünün umudu devletsiz halklar (İstanbul Anarşi İnisiyatifi)

Çağın teknolojik imkânları sayesinde adından söz ettirmeden süren bir 3.Dünya savaşı, yaşadığımız. “Üstün beyinlerin” yarattığı bilimin savaş endüstrisine yatırılmasının halka halka büyüttüğü kıyamet çığlığı, küresel iktidar kavgalarının en pervasız hâlinin yaşandığı, uzun zamandır neredeyse tek alan olan Ortadoğu’da büyüdükçe büyüyor. Ortadoğu halklarının özgürlük çığlıklarının, kapitalizmin icracısı olan devletler ve onların taşeronu olan irili ufaklı devletçikler ve kıyım örgütleri tarafından bastırılmasının son örneğini görüyoruz Suriye’de. Enerji paylaşımları, küresel çaptaki ihaleler ve benzerlerinin gerekli kıldığı sınır ve harita değişiklikleri parça parça bir pazılı oluştururken, kayıp parça Suriye resmin bütününü oluşturmak için yerine oturtulmaya çalışıyor.

Üzerine uzun uzun yeniden yazılması gereksiz olan bir kültürleri ve okyanusları aşan bu plan. Savaşın tüm mülksüzleri çıplaklaştırdığı bu gün ayan beyan karşımızda. İleriye yönelik yapılan tahminler ya da üretilen teorilerden hangisi gerçekleşirse gerçekleşsin şüphesiz olan tek şey var: Kapitalizm, tıkandıkça türlü biçimlerde yayılacak ve kendi geleceğini bir nebze daha ileri atabilmek için, çeşitli etkenler dâhilinde haritaların değişme olasılığının yüksek düzeyde var olduğu Ortadoğu, uzun bir zaman daha iktidarlar için kavga alanı olarak kalacak.

İktidarlar arasında yaşanan kavgaların her olası sonucunda mülksüzler için bir umut ışığı görünmüyor. İbre hangisinden yana dönerse dönsün, mülksüzleri daha mutlu, daha güvenli ya da daha yaşanılır bir dünya beklemeyecek. Bu iktidar kavgalarında mülksüzlerin, savaş istatistiklerinde yaralı ve ölü başlıklarının altında birer rakam olmaktan başka hiçbir şansları yok. Bizler kimsenin umurunda değiliz. Kimimiz feda edilmesi gerekenler, kimimiz aşılması gereken engeller ve çoğumuz da aslında hep gereksizleriz onlar için. İşte onun için hiçbir iktidar bir diğerine değişilmez. Asıl olan topyekûn ortadan kalkmalarıdır.

– Şimdi bu karanlık tabloda yüzümüze vuran bir ışık yok mu?
– Olmaz mı!

Tüm acısına, kayıplarına rağmen bir çölün ortasında tertemiz bir suya kavuşma hissi uyandıran devletsiz bir yaşamı arzulayan bir halk var. İktidarların can pazarına çevirdikleri Ortadoğu’nun umudu olan bu halk, direndikçe umudu körükleyen ve yangın yerinde hayat veren bir rüzgâr gibi gözümüzün önünde olacak…

İstanbul Anarşi İnisiyatifi

Powered by moviekillers.com