Anasayfa / LGBTİ / ”Aşk Aşktır” Pride:İstanbul

”Aşk Aşktır” Pride:İstanbul

11. LGBTQ Onur Yürüyüşü, 16:00′da, “yasaklı” Taksim Meydanı’nda toplanma ile başladı. 17:00′da kitle, Tünel’e doğru harekete geçti. Meydandaki polis ablukasına aldırış etmeden, “Katil polis hesap verecek!” sloganları atan kalabalık, devletin tüm yasaklarına karşıydı. Gezi Parkı Direnişi ile meşrulaşan eylemlilik hali, Onur Yürüyüşü’nü daha da kitleselleştirerek isyanı artırdı.

Eylem boyunca, devletin erk otoritesi üzerine kurulmuş, homofobik hallerinin eleştirisi sınırsızdı. “farklı” olanı üvey evlat ilan ederek hiçbir şiddetini esirgemeyen devlet “baba”, “Homofobik devlet yıkılacak elbet!” sloganlarına maruz kaldı. Cinsel yönelimler/tercihler dahil, her türlü bireysel arzunun kısırlaştırılması konusunda tek tipleştirmeyi amaçlayan devletin kalıplarına, LGBTİQ bireyler yine uymadı; zira, bıyıklı kadınlar, sütyenli erkekler, tüm renkleriyle travestiler ve türlü kadınlık biçimleriyle transseksüeller çok revaçtaydı. Alanın ana teması, rengarenk farklılıkların, birbiriyle ne kadar yakıştığıydı. Dün bir kez daha, mevcut düzenin soluk grisi ateş kırmızısına boyandı.

11. Onur Yürüyüşü, saatler geçtikçe festival havasını daha da büyüterek, bu yıl da bize gösterdi ki, LGBTİQ bireyler var oldukları her yerde, her zaman seslerini tüm tahakkümlere ve hiçleştirmelere rağmen çıkaracaklar.

İstanbul Anarşi İnisiyatifi

Powered by moviekillers.com